A nevelés örömteli folyamata néha mázsás súlyként nehezedhet
a szülőkre, óvópedagógusokra, tanárokra.
A megválaszolatlan kérdések, a szüntelen aggodalom idővel
úgy érezhetjük:
hatalmas kő, amelyet nap, mint nap cipelünk magunkkal.
És ahány gyerek, annyi kő…
Hogyan neveljem?
Hogyan segítsem?
Milyen ember lehet belőle?
Hogyan bontakoztathatja ki tehetségét?
Mit tegyek a kicsivel, ha dühös, szomorú, bizonytalan?
Mit tegyek a naggyal, ha dühös, szomorú, bizonytalan?
Mi minden merül fel még bennünk, szülőkben, rokonokban,
barátokban, pedagógusokban?
Írjátok le!
Sziasztok,
VálaszTörlésMit tegyek, ha a kedvesem kislánya (3,5 éves) nagyon akaratos, mindig mindennek úgy kell lennie, ahogy ő akarja, különben el kezd hisztizni? Parancsoló módban beszél, pl. oda állj stb. és a legapróbb dolgok is kiverik nála a biztosítékot, ha nem úgy történnek, ahogy ő elképzeli. Mennyire normális ez ebben az életkori szakaszban és hogyan lehetne ezen változtatni?
Kedves Luca!
TörlésElőször is ne aggódj, nem ritka jelenség az amiről írsz, és még édesanyáknak is komoly nehézségeket okoz egy kis óvodás hangulatait lereagálni, nem hogy neked, akinek talán még több türelmet és figyelmességet kell tanúsítanod a kislány - meg az apukája - iránt! :-)
A gyerekek időnkét szelíden, időnként erőteljesebben tükröt tudnak tartani elénk.
Viselkedésükkel megmutathatják számunkra a személyiségünk erősségeit és
fejlesztendő területeit. Amikor gyerekkorban úgy tapasztaljuk, hogy a családunkban az
irányítás és az erő szavain át kaphatjuk meg, amire szükségünk van, akkor ezt nagy
ügyességgel tudjuk alkalmazni azokkal szemben is, akik ezt számunkra megmutatták és
későbbi életünkben más kapcsolatainkban is.
Szülőként nehéz gátat szabni, és akadályozni egy gyerek vágyait, és dönteni arról, mi
szolgálja leginkább a boldogságát. Ilyen esetekben segítség lehet, ha átgondoljuk, mi
módon, milyen keretek megtanításával védhetjük meg attól, hogy a családon kívüli
helyzetekben nehézségei legyenek az irányítással kapcsolatban.
Minden gyerek rajongva tekint a szülőre, főként ebben az életszakaszban. Ha szülő
legyőzhető, és az akaratosság eszközével egyenrangúvá válik, kevesebb támaszt remél
tőle a gyerek, amikor valami krízishelyzetet él át, és gyengének éli meg önmagát.
Szabad segíteni őt annak megtanulásában, hogy az együttműködés fontos azzal, aki
hierarchiában felette áll, ezzel már finoman védve őt a későbbi idők eltúlzott
felelősségvállalásától, és illeszkedési nehézségeitől.
Kitartást kívánunk nektek! Családban élni jó!
Szeretettel:
-tk-
Sziasztok, gyermekem 10 hónapos, és azt vettem észre, hogy nagyon fél az idegenektől -mindig felsír, ha idegen jön hozzánk. Ez normális vagy segítséget kell kérnem? köszi: aggódó mama
VálaszTörlésKedves "Aggódó Mama"!
TörlésAlapvetően a kisbabák is sokfélék lehetnek, ugyanúgy, mint mi, felnőttek. Van, aki nyitott az új dolgokra, új arcokra, jól reagál az ismeretlen jelenségekre. van, aki tartózkodó, félénk, nem érzi komfortosan magát akkor, ha nem a megszokott környezetében van. Ha a kicsi nem tud felengedni, nem "szokja meg a vendéget", mindig minden új helyzetre nagyon feszülten reagál, sírós, javaslom esetleg pszichológus felkeresését, aki megnyugtató szakszerű tájékoztatást ad részedre ha szükséges. Már csak a magatok megnyugtatása végett is érdemes talán megfontolni egy találkozást egy szakemberrel.
szép napokat!
-tk-
Sziasztok. örülök, hogy rátok találtam. Gyerekem (8 éves) örökmozgó, nincs egy perc nyugalma. Mivel tudnám őt lekötni? üdv: sere
VálaszTörlésKedves Sere!
TörlésElőször is gratulálunk csupa energia örökmozgódhoz! ( éves kisiskolásként a személyiségéből fakadó mozgásigényét valószínűleg csak fokozza az iskolapadban töltött sok idő, ehhez segítséget kell neki nyújtani, a lehető legtermészetesebb módon: mozgási lehetőség biztosításával! Rendszeres sport, sok szabadtéri szabadidős program, mozgást igénylő játékok mind jó szolgálatot tehetnek! Ha emeletes házban laktok, felejtsétek el a liftet, futás a lépcsőn! Lehet ő a kutyasétáltató, de kitalálhatsz bármit, ami segít neki megélni és kiélni azt a sok sok erőt, ami benne buzog! :-) Sok sikert!
-tk-
Sziasztok, mi a véleményetek a kéttannyelvű óviról? Érdemes vagy kell- e 3 évesen más nyelvet tanulni? köszi a segítséget. üdv: mrt
VálaszTörlésKedves "mrt"!
TörlésA mi véleményünk az, hogy a gyerek hadd legyen elsősorban gyerek, és hadd szentelje magát annak, ami neki legfőbb "feladata" ami pedig a játék! Akik azzal a kérdéssel fordulnak hozzám, hogy járjanak-e bölcsis vagy ovis gyermekeikkel nyelvi fejlesztő foglalkozásra, akkor azt nem szoktam javasolni. A kéttannyelvű ovi viszont más. Az én véleményem az, hogy jó lehet ilyen speciális óvodát választani. Ezen ovikban a gyerkőcök ugyanis játék közben észrevétlenül sajátítják el a nyelvet, az alatt az idő alatt, amikor a szüleiktől amúgy is távol vannak. (Ne az a kevés aranyat érő idő menjen el plusz programokra, amikor végre a szüleivel tölthet időt, intim családi körben.) A kéttannyelvű ovi ezért előnyös. (Érdemes azonban ezek közül is olyat keresni, ahol anyanyelvi pedagógusok vannak.) De azt, hogy "kell" még mindezzel együtt sem mondanám. Sajátítsa el az anyanyelvét tökéletesen, minden egyéb csak ráadás, már ha szívesen veszi, és szereti. Csak akkor. Sok sikert!
-tk-
Sziasztok ! Gyermekem 2 éves, és azt vettem észre, hogy kerüli a korosztályában az ismerkedést, közös játszást. Inkább 4-5 évesekkel játszik. Ez normális? kösz: É.
VálaszTörlésKedves É!
TörlésVan esetleg nagyobb testvére otthon? Hiszen akkor természetes, hogy komfortosabban érzi magát a nála kicsit idősebb gyerekek körében. Az iylen korú gyerek egyébként sokszor "egyedül játszik", a nagy barátságok játszóközösségek kialakulása eztán lesz csak jellemző igazán. A nagyobbacskák azonban már keresik a társaságot, a kisebbekét is akár. Ha mégis foglalkoztat téged ez a jelenség, mert nem érzed természetesnek, akkor talán valamiért mindentől függetlenül tart a vele egykorúak társaságától. Érdemes lehet felkeresni egy pszichológus szakembert, ha másért nem, hát a magad megnyugtatásáért.
Üdvözlettel:
-tk-
Szia, mi kell ahhoz, hogy bölcsibe járathassam az egy éves gyerekemet? köszi: Eri
VálaszTörlésKedves Eri!
TörlésElőször is ha magánbölcsödében gondolkodsz, annak egyedi feltételei lehetnek, ezekről érdeklődj, ott, ahová vinnéd a kicsit. Egyéb esetben először is igazolt munkaviszony szükséges a bölcsődei jelentkezéshez. Ezt a bölcsődék szabályzatban határozzák meg, részletes tájékoztatás szintén a helyszínen kaphatsz, illetve a bölcsőde vezetőjétől lehet kérni. Sok sikert!
-tk-
Helló, Kislányom 4 hónapos, nehezen tud elaludni napközben. Hogyan altassam el? köszi Vic
VálaszTörlésKedves Vic!
TörlésSokan tartják jobbnak, ha a nappali altatások nappali körülmények szerint zajlanak, ezzel is segítve a gyermek bioritmusának kialakítását. Pl. nem elkülönített térben altatni a kicsit, rendes fényviszonyok között stb. De neked most mégis azt javaslom, segítsd őt elaludni, és sötétíts be kicsit, teremts csendes, nyugodt környezetet neki - ne menjen a mosógép stb., hallgathatsz halk zenét, estleg oylat is, amire emlékezhet még várandós korodból! (A ygerekek felismerik azokat a dallamokat, amelyeket te hallgattál nagy pocakkal, hiszen oda is "behallatszik" minden!). Dúdolgass neki altatókat, kialakíthatsz szoksáokat is. mindig ugyanazokat a dalokat, ugyanabban a sorrendben. Legyen puha plédje, amelynek illatát a pihenéssel, relaxációval kapcsolhatja össze. Ringasd, simogasd,ahogy érzed... ettől gyermeked könnyebben megnyugszik és elalszik. Jó pihenést!
-tk-
Szia, segítséget szeretnék kérni abban, hogy 3 éves múlt a kislányom és direkt bepisil. Miért? Köszi: Szil
VálaszTörlésSzia!
TörlésEnnek nagyon sok oka lehet, az egészen apró magyarázatoktól és megoldásoktól a körültekintő terápiás utakig. Mindenképp javasolnám, hogy beszélj az óvónénikkel - ha már óvodás - és hozzá értő szakemberekkel. (Gyermekpszichológus, nevelési tanácsadó stb.)
Sok sikert, és legfőképp türelmet kívánunk!
-tk-
Hali, 3 évesen miért nem eszik a lányom darabosat? Borzasztó ez a helyzet. SOS segítsetek! köszi: Bé
VálaszTörlésKedves "Bé"!
TörlésEnnek szervi okai is lehetnek, mindenképp háziorvosnál kezdeném a probléma megoldását, aki szükség esetén vizsgálatokra, vagy egyenesen szakrendelésekre küldhet el (gasztroenterológushoz, fejlesztőpedagógushoz stb.) Aggódni semmiképp se aggódj, éhen veszni nem fog! :-) Lehet, hogy erősíteni általánosan az izomzatát, ezt szűrővizsgálatok ki tudják mutatni.
-tk-
Sziasztok, Érdeklődni szeretnék, hogy mire alapozzák azt az állítást, hogy a kisgyerekeknek "szükségük van a közösségre"? üdv:
VálaszTörlésI
Kedves "I"!
TörlésIgaz, ami igaz, a gyermekek szocializálódásában komoly szerepe van a társaságnak, a közösségi életnek. Gyermekenként változó korban ezt már ők maguk is igénylik, a játék során egyre inkább fontos lesz a "játszótárs" ami egészen más értelmet nyer, ha hasonló korú gyerekek játszanak együtt. A gyerekek persze sokfélék, ahogy a felnőttek is. Van, aki zárkózottabb, remekül eljátszik magában, néha egyszerűen csak azért, mert jobban szereti, ha nem kell osztoznia a kincsein senkivel. De ettől még az ember, akár kicsi, akár nagy, társas lény. Teremtsük meg a lehetőséget a közösségi együttlétre, és legyen olyan is, rendszeresen, amikor a családi intim szférában töltünk együtt időt a gyerekekkel. Hagyjuk őt néha magában is játszani, de foglalkozzunk vele, amikor csak lehet, és legyünk partnerei abban, amit csinál. Ha mindenféle tapasztalatból jut neki, az a legideálisabb.
-tk-
Érdeklődni szeretnék, hogy 5 éves kisfiú mivel szeret játszani? üdvözlettel Szep
VálaszTörlésKedves Szep!
Törlés5 éves korban már tudnak markáns különbségek mutatkozni lányok és fiúk kedvelt játékai között. A fiúk nagyon szeretik a legót, akár kicsit érettebb gyerekeknek javasolt típusait is, amiben már építeni, alkotni kell, nemcsak használni a készen található elemeket. Fogékonyak a kedvelt mesék, mesefigurák játékbolti változataira is. Érdemes elkezdeni a társasjátékra szoktatást is, hiszen a közös játék élethossziglani közösségi élméynt jelenthet egy embernek. % évesen már többre képesek, mint hinnénk! Uno kártya, Fekete Péter alapú játékok, vagy tematikus kártyák pl. focis , autós paklik is sikert arathatnak. Újabb kedvenc a bakugant, a geomag - érdeklődj játékboltokban, ha ezek a kifejezések idegenek :-) - de örök sláger a mindenféle jármű: markoló, mentő autó, tűzoltó stb. nagyobb, kicsit komolyabb kivitelben. De ha bemész egy játékboltba, az eladók szívesen segítenek találni valamit.
-tk-
Érdeklődni szeretnék, hogy különnemű kisgyerekek egy szobában? Ez probléma? közsönettel: dep
VálaszTörlésKedves "dep"!
VálaszTörlésRégebben az ilyesmi nem is lehetett kérdés, egész családok éltek akár egyetlen lakóhelyiségben. Ma azonban más a családkultúra. Többnyire kiskorban közös gyerekszobát érdemes kialakítani, mert jó érzés együtt lenniük. Este nem félnek a sötétben egyedül, együtt tudnak játszani, együtt öltözhetnek reggel, segíthet a nagyobbacska a kisebbnek, együtt "kell" rendet tenni, és úgy mégiscsak más stb. Később, amikor legalább az egyikük már iskolás, akkor viszont érdemes fontolóra venni a saját kuckó kialakítását. Kamaszodva pedig már kifejezetten igénylik a saját teret, ahová elvonulhatnak egyedül, vagy a barátaikkal.
-tk-
Kedves Tanácsadók!
VálaszTörlésÉrdeklődni szeretnék, hogy hogyan öntsek önbizalmat egy olyan gyermekbe, aki mindenben kimagaslóan jól teljesít, mégis torz kép él belül magáról. A dicséretet lepattintja, nem fogadja el. Köszi a választ! K
Kedves K!
VálaszTörlésTanácsadónkkal kerestük a választ arra, hogy mi, az ami segíthet..
Az önmagunkról kialakított elképzeléseink a külvilágból származó visszajelzésekre épülnek.
Egy egészséges felnőtt képes megkülönböztetni a reális visszajelzéseket azoktól a reakcióktól, amelyek mögött valamilyen érzelmi probléma húzódik meg (feszültség, figyelmetlenség, féltékenység, irigység).
A gyerekek számára nehezebb feladat a felnőttek (vagy általuk tisztelt kortársaik) véleményét felülbírálni, esetleg figyelmen kívül hagyni.
De a biztonság segít számukra az őszinteségben.
Ha van olyan személy, akiben a gyerek feltétel nélkül megbízik, és meg tud osztani vele nehéz érzéseket is, tudván azt, hogy megértést és elfogadást talál, akkor el tudja mondani, milyen mondatok, szavak, viselkedésben jelzett bántások miatt nem tudja elhinni önmagáról, hogy ő jó, és ezek kitől érkeznek.
Nagy segítséget jelent ilyenkor, ha komolyan vesszük az őt sértő megjegyzések súlyát, amelyekről beszámol, hiszen ezek maradandó nyomokat hagynak a személyiségében.
Teremtsünk lehetőséget arra, hogy a bántó szavak súlya csökkenjen, gyakran ez azzal jár, hogy a visszajelzést adó személy tekintélyét engedjük csökkenni.. :) még abban az esetben is, ha számunkra is tekintélyt képvisel..
Minden gyermek megérdemli, hogy pozitív énképpel induljon a világba.
Sok sikert és türelmet kívánunk. :)
tk
Kedves tk!
VálaszTörlésSegítségeteket kérem:
egy 13 éves fiú és lány gyermekkoruk óta együtt nőttek fel, egy osztályba, egy hittanórára járnak, családjaik nagyon jóban vannak. Mindketten átlagon felüli tehetséggel bírnak, kimagasló a tanulmányi eredményük.
Az utóbbi egy évben a fiú elkezdte gyűlölni a lányt, s környezetét is erre bújtja fel. A lány nem érti, hogy mitől alakult ki ez a helyzet, s teljesen magába zuhant.
Mit lehet, érdemes ilyen esetben tenni. Próbáltuk rábírni őket egy beszélgetésre, de mindketten elutasítólag léptek fel.
Segítségüket előre is köszönöm!
vgy
Kedves Vgy!
TörlésKét azonos korú serdülő esetén, akik évek óta együtt fejlődnek,
és a teljesítményük /tehetségük hasonló (és a környezetükből érkező visszajelzés is leginkább arról szól, hogy mindketten az élvonalhoz tartoznak) akkor megtörténhet, hogy egy apró, alig érzékelhető képességbeli, vagy teljesítmény különbség elindít egyfajta rivalizálást, még akkor is, ha különböző neműek.
Ha felmerül a kérdés, hogy mi okozza a rossz érzéseket, akkor egészen jól körülírják a maguk módján, hogy milyen viselkedést nem bírnak a másikban elviselni (és általában erre a típusú viselkedésre ők maguk is hajlamosak, ezért könnyű felfedezni a társukban..) - ezért sokat segíthet, ha tudunk arról, milyen vádak hangzanak el a befeketítés során, mert emögött rejtőzik egy esetleges kudarc, ami a hiúságot sérti.
A beszélgetés nehezen indul el, mert a (vélt vagy valós) kudarcot elszenvedett fél érthető módon nem akarja ezt a kínos témát nagyon forszírozni, a másik fél pedig valószínűleg nem tud arról, mi volt az, amiben ő talán csak egy árnyalattal, de sikeresebb volt. Lehet ez konkrét, iskolai értékelésben megjelenő különbség, vagy valamilyen társas kapcsolatokat érintő előny.
Arra bátorítjuk a lányt, aki most ilyen nehéz helyzetben van, hogy higgye el, azért történik mindez, mert valamiben ő volt a jobb, és ez a másiknak nehézséget okoz, főként, ha úgy érzi, fiúként bizonyos területeken az ő képességeinek kellene kiemelkedőbbnek lennie..
Aki erős fájdalmat él át, hogy legyőzték és a feldolgozásban elakad, meg fogja próbálni lealacsonyítani az ellenfelét. Mindannyiunkkal történt már hasonló, ez egy természetes emberi reakció.
Mindannyian megtapasztaljuk a korlátainkat, a kudarcaink megélése, és feldolgozása tiszta alázatra tanít minket, ami a hosszú távú boldogságunkat is segítheti.
Reméljük, sikerül megtalálni a helyes utat közösen.
Tisztelettel:
tk